Arama

Kira Şeklinde Ev Almak

2 yıl önce


Kira Şeklinde Ev Almak
ad image
ad image

 

 

Kira öder gibi ev sahibi olmak hepimizin hayalidir. Türkiye’de yeni düzenlemelerle, düşük ve uzun vadeli faizlerle “kira öder gibi ev sahibi” olabilirsiniz.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, satın alınmak istenen evin, teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Kredinin vadesi genellikle sabit faiz oranlarıyla 5 yıl ile 30 yıl arasında değişebilmektedir. Konut kredisine başvurmak için satın almak istediğiniz eve karar verdikten sonra kredi imkanları sunan bankaları araştırmaya başlayabilirsiniz. Sizin bütçeniz için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları araştırdıktan sonra başvurmanız gerekecektir.

Kredi başvurunuz onaylandıktan hemen sonra artık devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları giriyor. Bu uzmanlar, satın almak istediğiniz konun değerini belirledikten hemen sonra, evin değerinin dörtte birini peşinat ödemesi olarak vermenizi istiyor. Yasalar gereği, belirlenen ekspertiz değerinin %70-75’ ini konut kredisi alma şansınız oluyor. Evin kalan %25’lik ücreti içinse peşinatını sizin ödemeniz gerekir. Sözleşmeniz süresi boyunca belirlenen faiz oranıyla, vadeniz üzerinden aylık olarak ödemelerinizi düzenli olarak ödemeniz gerekir.

Kredi Alabilmek İçin Gereken Belgeler

Yaptığınız kredi başvurusu ön onay aldıktan sonra ikinci olarak gerekli belgelerle bankaya gitmeniz gerekir. Konut kredisi için banka tarafından nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı olmak üzere üç belge talep ederler. Düzenli bir gelirinizin olması halinde başvurunuzun onaylanması ihtimali çok yüksektir. Daha önceki kredi borcu nedeniyle hakkında banka yasal takip kararı olan kişiler ise konut kredisi alamazlar.

Konut kredilerinde ipotek uygulaması olduğu için kişiden kefil istenmezler. Eğer başvuran kişi yeterli bir gelire sahip değil ise bankaların talepleri doğrultusunda, o zaman bankalar kefil uygulama yetkisine sahiptir.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankadan yapılan açıklamaya göre, konut kredisi faiz oranları, 1-24 ay vadelerde yüzde 1,24'e, 25-60 ay vadelerde yüzde 1,36'a ve 61-120 ay vadelerde de yüzde 1,39'a çekildi. Güncel olarak en düşük konut kredisi Ziraat Bankası bankası tarafından verilmektedir.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image