Arama

MHP'li Bahçeli: Seçim barajının yüzde 7 olması

2 yıl önce

Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP ) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili geçen hafta sonu yaptığı açıklamanın ardından Halk İttifakı'nın seçim barajına ilişkin kararının mevcut barajın üç puan altında yüzde 7 olarak kesinleştiğini söyledi.

MHP'li Bahçeli: Seçim barajının yüzde 7 olması
ad image
ad image

 

“Cumhurbaşkanımız gazetecilere seçim barajının yüzde 7 olacağını söyledi. Nitekim bu [Erdoğan'ın] açıklamasıyla seçim engeli ile ilgili çalışmalar sona erdi ve Halk İttifakı'nın kararı yüzde 7 olarak tescillendi. 1 Eylül'de yaptığı yazılı açıklamada Bahçeli, "Daha fazla değerlendirmeye gerek yok" dedi.

Erdoğan, hafta sonu Balkanlar'a seyahat eden gazetecilere verdiği röportajda, partisi Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) yüzde 7 barajından yana olduğunu ve Halk İttifakı'ndaki müttefiki MHP'nin de yüzde 7 barajından yana olduğunu açıkladı. bundan yanadır. Türkiye , 1980'lerin başından beri yüzde 10'luk bir seçim barajı dayatıyor, bu dünyadaki en yüksek engel.

Barajın yüzde 5 mi, yüzde 7 mi olması gerektiği tartışmalarının zaman kaybından başka bir şey olmadığını söyleyen Bahçeli, iki partinin Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanununda yapılacak değişiklikler için teknik komiteler kurduklarını hatırlattı. Bu kurul, seçim sistemi, seçim barajı ve diğer teknik konulardaki olası değişiklikler üzerinde samimi bir şekilde çalıştı.

1 Ekim'den sonra yasama faaliyetlerinin yeniden başlamasının ardından iki partinin bu değişikliklerle ilgili iç çalışmalarını tamamlamaları bekleniyor. Seçim barajının yanı sıra daha dar bir seçim bölgesi modelinin oluşturulup oluşturulmayacağını da tartışıyorlar. MHP'nin küçük partilere avantaj sağlamayacağını düşündüğü için buna karşı olduğu düşünülüyor.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image