Arama

Türkiye beş itfaiye uçağı alacak

2 yıl önce

Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı, Temmuz ayı sonlarında aynı anda çıkan ve 81 ilden 53'ünü harap eden orman yangınları nedeniyle tartışmalara konu olan 5 adet yangın söndürme uçağının Türkiye'nin 1 Eylül sonunda satın alınacağını duyurdu.

Türkiye beş itfaiye uçağı alacak
ad image
ad image

 

“Ülke için korkunç günlerdi. Hepimiz için zordu. Bekir Pakdemirli , CNN Türk'te canlı yayında yaptığı konuşmada , "Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir dizi orman yangınıydı" dedi.

İki hafta süren titiz çalışmaların ardından kontrol altına alınan 270 yangında 8 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye'nin önümüzdeki aylarda beş yangın söndürme uçağı alacağını söyledi.

"Helikopterleri istediğimiz zaman kiralayabiliriz. Bunları kiralamak da mantıklı. İtfaiye araçlarını yılda üç ay kullanıyoruz. Onları yılın geri kalanında korumak çok pahalıya mal oluyor” dedi.

“Ama beş tane satın alacağız ve onları hazır bulunduracağız.”

Ülkenin son iki yıldır uçak satın alma aşamasında olduğunu hatırlatan bakan, son yangınların “süreci hızlandırdığını” söyledi.

Türk Hava Kurumu (THK), kurumun envanterindeki ihmal edilen üç uçağın uçamayacak kadar yaşlı olması nedeniyle orman yangınlarını kontrol altına almak için hiçbir şey yapmadığı için sert bir şekilde eleştirildi.

“THK ile bir sorunumuz yok. Kurumun yetkilileri ellerinde kullanılabilir uçaklar olsaydı, bizi gönderirlerdi. Ancak bu uçaklar aktif değildi. Plakası olmayan bir arabayı yasal hale getirmek gibi ”dedi.

THK'nın yangın söndürme uçaklarının bakımının 27 milyon ile 34 milyon Türk Lirası (3,2 milyon dolar ile 4,1 milyon dolar) arasında olacağını vurguladı. “Neredeyse yeni bir uçağın fiyatı .”

Yangınları söndürmek için yıllık çabalar sorulduğunda, bakan, “Yılda yaklaşık 3.000 orman yangını çıkıyor. İnsanların çoğundan habersiz” dedi.

Bakan, sabotaj iddialarıyla ilgili olarak, "Antalya'nın güneyindeki orman yangınları, bir tutkal koklayıcı ve ateş yakmaya (insanları ateşe karşı koyamamaya neden olan rahatsızlık) olan bir adam çıkardı" dedi.

“Bir çocuk diğerinden sorumluydu” dedi.

Meteorolojik faktörler yangınları kontrol altına almamızı zorlaştırdı” dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image