Arama

O SAVCI DA BELÇİKA'YA KAÇTI!

6 yıl önce


O SAVCI DA BELÇİKA'YA KAÇTI!
ad image
ad image

Ergenekon Davası, Odatv davası gibi birçok davanın savcısı olan ve HSYK tarafındanTemmuz ayında açığa alınan savcı Cihan Kansız’ın Belçika’ya gittiği ortaya çıktı.

KAĞIT PARÇASINI SORMUŞTU

Ergenekon Soruşturması savcısı olan Cihan Kansız, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’u sorgulamıştı. Sorguda Kansız, Başbuğ’a çok tartışılan ‘kağıt parçası’ ve ‘boru’ açıklamalarını sormuştu. 7 saat süren sorgu sonrasında ise Başbuğ, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmiş, “Hükümeti yıkmaya teşebbüs” ve “terör örgütü yöneticisi olma” iddiasıyla tutuklanmıştı. 2007 yılında Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Adliyesi’ne atanan Kansız, Ergenekon soruşturması dışında gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener’in de yargılandığı Oda TV iddianamesini hazırlamıştı.

HSYK AÇIĞA ALMIŞTI

DHKP/C soruşturmalarını da yürüten Kansız, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla yetkileri alınarak Genel Soruşturma Bürosu’nun başına getirilmişti. Başsavcı vekili görevini de yapan Kansız 2014 yılında HSYK kararıyla tenzili rütbeyle düz savcı olarak Sakarya’ya atandı.

İstanbul’da yürütülen Selam Tevhid Dosyası’ndaki usülsuz dinleme kararlarıyla ilgili HSYK tarafından sürdürülen soruşturma kapsamında ise geçtiğimiz Temmuz ayında Cihan Kansız açığa alınmıştı. Açığa alınan isimler arasında Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’u tutuklayan hakim Vedat Dalda ile Ergenekon Davası hakimi Sami Hışıloğlu da bulunuyordu.

3 KASIM'DA BELÇİKA'YA KAÇTI

Açığa alınan Kansız’ın 3 Kasım’da Atatürk Havalimanı’ndan Belçika’ya gittiği ortaya çıktı. Kansız hakkında ise yurt dışına çıkış yasağı 5 Kasım’da verildi. İki aydır Belçika’da bulunan Kansız’ın eşi ve iki çocuğunun 21 Aralık’ta Sakarya’da pasaport almak için Emniyet’e başvurduğu belirlendi. Sakarya Emniyet Müdürlüğü ise evrakları Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderdi. Ancak, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün eksik evrak gerekçesiyle Kansız’ın eşi ve çocuklarına pasaport vermediği öğrenildi.

ERGENEKON SAVCILARI KAÇMIŞTI

Ergenekon savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç de Ağustos’ta kayıplara karışmıştı. Öz, Kara ve Yüzgeç hakkında, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlarından dolayı tutuklanmaları için “yakalama kararı” çıkarmıştı. Öz’ün Almanya’ya giderek sığınma başvurusunda bulunduğu öne sürülmüştü. Hakkında “örgüt kurma” iddiasıyla tutuklanma amaçlı yakalama kararı çıkarılan Muammer Akkaş’a da ulaşılamıyor. Son olarak Ergenekon ve Balyoz’un ünlü savcısı Fikret Seçen’in de Hollanda’ya gittiği ortaya çıkmıştı.

 

Kaynak: Vatan

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image