Arama

Progesteron Testi Nasıl Yapılır?

10 ay önce


Progesteron Testi Nasıl Yapılır?
ad image
ad image

 

Bir kan testi olan progesteron testi, kadın hormonlarının kan yoluyla kontrol edilmesi için yapılmaktadır. Yeterli miktarda salgılanmayan progesteron hormonunu ölçmede oldukça önemli olan progesteron testi, hormon yetersizliğinden oluşan adet dönemlerinin kontrol edilmesinde kullanılmakla birlikte hamile kalma olasılığının yüksek olduğu dönemleri tespit edebilmek için de işe yaramaktadır. Progesteron testi başka testlerle birlikte kullanıldığında oldukçu yardımcı olmaktadır.

 

Progesteron Testi Neden yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi genelde kadınlar için yapılan progesteron testi, adet döngüsünün düzenlenmesinde ve hamile kalma olasılığının yüksek olduğu dönemleri tespit etme dışında, hamilelik sırasında yumurtalıkların ve plasentanın işlevini izleme de, adet döngüsünde düzenli yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmede, yumurtlama sorunlarının giderilmesinde, progesteron hormonunun kontrol edilmesinde veya tüp bebek gibi yöntemlerle gebelik oluşması sürecinde progesteron takviyelerinin takip edilmesinde de kullanılmaktadır.

Progesteron testinin yapılışı

Genelde koldan kan örneği alarak ve oldukça basit olan progesteron testi, sorunun bulunması için üst üste kan verme şeklinde ilerleyebilir. Genelde laboratuvar ortamında ilerlemektedir ve bunun için öncesinde bir randevu alınmalıdır. Test için açlık ya da tokluk gibi durumlar teste herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Ancak en sağlıklı sonuçlar adet döngüsünün sonlarında alındığından tarihleri not edip ona göre hareket etmeniz size oldukça yararlı olacak ve daha net sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Sonuç olarak progesteron testi, kadınların üreme sağlığının kontrol edilmesinde, hormonal değerlerin takibi ve tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Basit bir şekilde ilerleyen bu test sayesinde uygun tedavi uygulandığında rahatlıkla sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

 

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image