Arama

'Rus pilotu kurtarma operasyonunu Süleymani yönetti'

8 yıl önce


'Rus pilotu kurtarma operasyonunu Süleymani yönetti'
ad image
ad image

İran basınına konuşan General Kasım Süleymani'ye yakın bir subay, Kudüs Kuvvetleri Komutanı'nın Suriye'de ilerlemeye çalışan teröristlere karşı savaşta yer aldığını söyledi.
Lazkiye bölgesinde görev yapan Suriyeli subaylardan biri de, Rus pilotun kurtarıldığı operasyonun ayrıntılarını şöyle anlattı.

"Rus bombardıman uçağı düştükten sonra olay yerine gönderilen Rus helikopterleri, Özgür Suriye Ordusu militanları ve Türkmen militanlar tarafından saldırıya uğradı.

‘OPERASYONU SÜLEYMANİ YÖNETTİ'

Rus pilotun derhal kurtarılması için operasyon planlayan General Süleymani ise, Rus mevkidaşlarıyla bağlantı kurarak özel birliğin oluşturulduğunu ve kurtarma operasyonuna hazır olduğunu bildirdi. Birlik titiz bir eğitimden geçen ve bölgeyi mükemmel şekilde bilen Lübnan merkezli Hizbullah hareketinin üyeleri ile Suriyeli askerlerden oluştu. Süleymani ise operasyonu bizzat kendisi yönetti. Rus savaş uçakları da havadan destek verdi.

Rus pilotun bulunduğu yer, üniformasında bulunan GPS sistemi sayesinde uydu tarafından, Suriye ordusuyla militanlar arasındaki cepheye 6 kilometre mesafede tespit edildi.

General Süleymani'nin komutanlığında 6 Hizbullah savaşçısı ve 18 Suriye özel tim askeri cepheye yaklaştığında Rus savaş uçak ve helikopterleri militanlara yönelik yoğun bombardımana başladı.

Tüm sığınakları imha edildiği için bu bölgede bulunan militanlar kaçmak zorunda kaldı. Böylece Süleymani'nin yönetimindeki özel time olumlu koşullar sağlandı.

‘PUTİN OPERASYONU UYDU GÖRÜNTÜLERİYLE İZLEDİ'

Suriyeli kaynak, özel timin karış karış ilerlediğini, Rus uydulardan gelen bilgiler sayesinde yüzlerce metre ötede hareket eden karıncalardan bile haberleri olduğunu söyledi. Operasyona ilişkin bilgiler aynı zamanda Kremlin'e de iletiyordu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, operasyonu uydudan alınan görüntüler sayesinde takip etti.

İsminin gizli kalmasını isteyen Suriyeli asker, operasyonun bir nevi terörist avına dönüştüğünü söyledi. Kaynak, Rus askerlerinin aynı zamanda teröristlerin Batı kaynaklarından operasyon hakkında bilgiyi almasını engellemek için yüzlerce kilometreye mesafede bulunan tüm düşman uydu cihazlarını ve radarlarını bastırarak elektronik operasyon yürüttüğünü de belirtti.

Sonuçta, özel tim hedefe vararak burada bulunan ve modern silahlara sahip tüm teröristleri yok etti ve Rus pilotu kurtardı.

En önemlisi de operasyona katılan 24 askerin tümü hiçbir yara almadan geri dönmeye başardı.

‘TÜRKMENLER VE TERÖRİSTLER ANLAŞAMADI'

Suriyeli kaynak, operasyonun başarılı olmasının nedenlerinden biri olarak Türkmenler ve destekledikleri teröristler arasında çıkan anlaşmazlığı gösterdi. Türkmenler, Rus pilotu esir olarak Türkiye'ye götürmek ve Rusya'ya yönelik siyasi şantajda temel araç olarak kullanmak istiyordu. Teröristler ise Rus pilotun, yakılmasını istiyordu. Böylece diğer Rus askerlerin korkmasını sağlayacaklardı. Bu anlaşmazlık zaman kazandırdı ve Rus pilotu kurtarma operasyonu 2 saat içinde başarıyla sonuçlandı.

Suriyeli kaynak ayrıca General Süleymani'nin operasyonun başarılı geçtiğine emin olmak için operasyon merkezinde sonuna kadar kaldığını ifade etti.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image