Arama

Rus vekilden Ülkü Ocakları'nı yasaklama talebi

8 yıl önce


Rus vekilden Ülkü Ocakları'nı yasaklama talebi
ad image
ad image

Rusya Başsavcısı Yuriy Çayka'ya bir mektup yazan Andrey Klişas, Ülkü Ocakları'yla ilgili olarak ‘Bozkurtlar örgütü' ifadesini kullandı. Klişas'ın mektubunda şu ifadeler yer aldı: "Bozkurtlar örgütünün terör örgütü ilan edilmesini ve Rusya'daki faaliyetlerinin yasaklanmasını talep ediyorum."

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Esenler ve Bağcılar ilçe başkanlarının Suriye'ye geçerek Bayırbucak bölgesinde savaştıkları yönünde pek çok haber basına yansımıştı. Rusya'ya ait savaş uçağının düşürüldüğü 24 Kasım'da kendisini ‘Türkmen komutan' olarak tanıtan, MHP'nin Elazığ Keban İlçesi'nin eski belediye başkanı Ramazan Çelik'in oğlu Alparslan Çelik, kameraların karşısına geçip açıklama yapmıştı. Elazığ nüfusuna kayıtlı bir ülkücü olduğu ortaya çıkan Çelik, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, düşürülen uçaktaki pilotları paraşütle indikleri sırada vurduklarını iddia etmişti. Türkiye'nin kendilerini desteklediğini de öne süren Çelik'in, ‘Rus pilotları vurduk' açıklamasının doğru olmadığı çok geçmeden anlaşıldı.


Mektubunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 28 Kasım'da ulusal güvenlik ve çıkarlar ile Rusya halkının yasadışı örgütler karşısında korunması amacıyla bir kararname imzaladığını hatırlatan Klişas, "Türkiye yönetiminin faaliyetleri, Rusya'da yasaklanan IŞİD terör örgütüne destek vermeye yönelik. Bu bağlamda, 'Bozkurtlar' örgütünün terör örgütü ilan edilmesini ve Rusya'daki faaliyetlerinin yasaklanmasını talep ediyorum" diye belirtti.

Rus vekilin 'Bozkurtlar' olarak adlandırdığı, gençlik örgütü olan Ülkü Ocakları MHP'ye bağlı yasal bir dernek statüsünde faaliyetlerini 1960'lardan bu yana sürdürüyor.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image