Arama

Türk Kahvesi

3 yıl önce


Türk Kahvesi
ad image
ad image

 

1543 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa tarafından İstanbul’a getirilen ve yepyeni pişirme metodu sayesinde Türk kahvesi olarak anılan ürünün kültürümüzdeki yeri oldukça büyüktür.  Halkın bu ürün ile ilk tanışması ise 1554 yılında Tahtakale’de açılan kahvehane ile olmuştur. Daha sonraları herkesin mutfaklarının başköşesinde farklı çeşitleri ile yerini almıştır ve almaya da devam etmektedir.

Mutfaklarımızda yer alışı oldukça köklü olan bu ürün, geleneğimizin ayrılmaz bir parçasıdır. “Bir kahvenin kırk yıl hatırı olur.” özdeyişinden de anlaşılacağı üzere sosyal ilişkilerde de oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Türk kültüründe bulunduğu yeri sebebi ile UNESCO tarafından 2013 yılında “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne dahil edilmiştir. Dünyanın en eski pişirme yöntemiyle hazırlanan bu ürünün tüm dünyaya Osmanlı Devleti sayesinde yayıldığı da bilinmektedir.

Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

Lezzetli bir Türk kahvesi hazırlamak için gerekli olan ilk şey daha önceden kavrulmuş olan çekirdeklerinin taze olması ve ince çekilmesidir. Bir fincan için iki çay kaşığı tepeleme bu ürün ve bir fincan soğuk içme suyu cezveye koyulmalıdır. Cezvenin bakır olması lezzeti daha da arttıracaktır. Eklenen malzemelerin üzerine tercihe göre şeker ilave edilmelidir. Sade içilecekse şeker atılmasına gerek yoktur. Ancak orta şekerli için 1,5 çay kaşığı, şekerli için 2 çay kaşığı şeker ilave edilir. Daha sonrasında ise iyice karıştırılmalı ve ocağa konulmalıdır. Ocağa koyulmasının ardından karıştırma işlemi son bulur. Kısık ateşte pişirilmeye bırakıldıktan sonra köpükler fincanlara eşit olarak dağıtılmalıdır ve tekrar kaynatılmalıdır. İkinci kaynamanın ardından fincanlara paylaştırılır ve içime hazırdır.

Türk Kahvesi Nereden Temin Edilir?

Konsantrasyonu arttırması, hafızayı güçlendirmesi, kalp sağlığını koruması, stresi azaltması, sindirimi düzenlemesi başta olmak üzere pek çok faydası bulunan Türk kahvesi  https://www.aktuelexpress.com/turk-kahvesi sitesi üzerinden kolaylıkla temin edilebilir. Keyifli günlerde keyifle tüketmeniz dileğiyle…

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image