Arama

Yargıtay mahkeme dava dosyası sorgulama işlemi

8 yıl önce

Yargıtay mahkeme dava dosyası sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır. Özellikle cezai davalar ile ilgili ilk mercii olan ve davaların etkin olarak görüldüğü mecralardan biri konumunda bulunan Yargıtay davalarının görülme usullerin de değişiklikler bulunmaktadır.

Yargıtay mahkeme dava dosyası sorgulama işlemi
ad image
ad image

Yargıtay mahkeme dava dosyası sorgulama işlemi

Yargıtay mahkeme dava dosyası sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır. Özellikle cezai davalar ile ilgili ilk mercii olan ve davaların etkin olarak görüldüğü mecralardan biri konumunda bulunan Yargıtay davalarının görülme usullerin de değişiklikler bulunmaktadır. Özellikle üst mahkemelerin vereceği kararlar ve bu kararlara bağlı olarak alınmakta olan hizmetler de denildiği üzere farklılıklar göstermektedir. Mahkeme dosya sorgulama işleminde en önemli ayrıntı mahkemeler tarafından verilmektedir. Olan dosya numaralarının bilinmesidir. Bu dosya numaraları bilinmesi ile mahkeme sorgulama gerçekleştirilmektedir.

Mahkeme sorgulama işlemlerinin büyük bir bölümü e devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. E devlet şifrenizi daha önce almadıysanız herhangi bir PTT şubesinden 2 TL gibi cüzi bir ücret karşılığında kimliğiniz ile e devlet şifresi alabilirsiniz. E devlet şifresini aldıktan sonra e devlet sisteminde dava dosyanızı sorgulayabilmeniz için altta verdiğimiz ilgili e devlet sayfasında kimlik doğrulama işleminizi TC kimlik numaranız ve aldığınız e devlet şifresi ile yapabilirsiniz.

DAVA SORGULAMA İÇİN TIKLA

Yargıtay Dava dosyası sorgulama işleminiz için e devlet sisteminin e hizmetler sayfasında yer alan Adalet Bakanlığı hizmetleri bulunuyor. Adalet Bakanlığı hizmetlerinden olan Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama ekranından adınıza açılmış ya da tarafınızdan açılan dava dosyalarını görebilirsiniz. Listeli halde size bu ekranda sunulan dava dosyalarınızın yan kısımlarındaki detay seçeneğinden duruşma tarihi, dava dosyası durumu, davalı ve davacı gibi ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Dava dosyalarının numaraları hem sizlere verilmekte hem de alt mahkemelerde bu davalar ile ilgili numaralar üst mahkemelere bilgi notu olarak sunulmaktadır.

YARGITAY DOSYA SORGULAMA İÇİN TIKLA

Yukarıda bulunan her iki sistem ile de tc kimlik numarası ile hem dava sorgulama hem de dosya sorgulama işlemini çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistemlerin her ikisi de devletin resmi sitesi bazı alınarak yapılmış ve sorgulama şifresiz olarak gerçekleştirilmektedir. 

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image