Arama

BM başkanı, Türkiye'nin yakında iklim planını sunmasını beklediğini söyledi

2 yıl önce

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 7 Ekim'de Türkiye'nin 2015 Paris iklim anlaşmasını onaylamasını memnuniyetle karşıladı ve Ankara'nın iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik ulusal planını hızla sunması gerektiğini söyledi.

BM başkanı, Türkiye'nin yakında iklim planını sunmasını beklediğini söyledi
ad image
ad image

 

Guterres, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin 2053 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma taahhüdüne uygun bir ulusal #İklim Eylemi planını mümkün olan en kısa sürede sunmasını bekliyorum" dedi.

TBMM, iklim değişikliğine karşı küresel çabalara katkı sağlamak amacıyla Paris iklim anlaşmasını onaylamış ve 7 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlayarak yürürlüğe koymuştur.

Parlamento, 6 Ekim'in sonlarında anlaşmayı oybirliğiyle onaylayarak, anlaşmanın bir parçası olarak sorumluluklarında adaletsizlikler olarak gördüğü için yıllarca ara verdikten sonra Türkiye'yi bunu yapan son G20 ülkesi haline getirdi.

Hareket, 31 Ekim'de Glasgow, İskoçya'da başlayan ve ülkeleri iklim değişikliğini durdurmak için daha güçlü adımlar atmaya teşvik etmeyi amaçlayan Cop26 olarak bilinen BM İklim Değişikliği Konferansı'ndan haftalar önce geldi.

12 Aralık 2015 tarihinde, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin tarafları, Paris'teki BM İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP21) iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve sürdürülebilir düşük karbonlu bir geleceğe ulaşmak için bir anlaşmaya vardılar.

Türkiye, Nisan 2016'da küresel ısınmaya katkıda bulunan tehlikeli emisyonların sınırlandırılmasına ilişkin dönüm noktası anlaşmasını imzaladı.

 

Fransa, Paris Anlaşması'nın onaylanmasını memnuniyetle karşıladı

Bu arada Fransa, 7 Ekim'de Paris İklim Anlaşması'nın Türkiye tarafından onaylanmasını memnuniyetle karşıladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türk Parlamentosu'nda oybirliğiyle alınan oylama, 31 Ekim - 12 Kasım tarihleri ​​arasında Glasgow'da gerçekleştirilecek olan COP26 - BM İklim Değişikliği Konferansı - öncesinde olumlu bir işarettir" dedi.

Bakanlık, Türkiye'nin resmi olarak Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkı (NDC) olarak bilinen ve anlaşmanın tam olarak uygulanması için gerekli olan yeni bir ulusal iklim eylem planını derhal sunmasını umduğunu belirtti.

Açıklamada, "Fransa ve AB, bu önemli konularda ortak eylemimizi güçlendirmek için Türkiye ile iklim ve çevre konusundaki diyaloğu sürdürüyor" denildi.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image