Arama

İngiltere, Türkiye'de uygulanan aşıları tanıyor

2 yıl önce

İngiliz hükümeti, Türkiye de dahil olmak üzere düzinelerce ülkeden tam aşılı yolcuların önümüzdeki haftadan itibaren İngiltere'de kendilerini tecrit etmelerinin gerekmeyeceğini duyurdu.

İngiltere, Türkiye'de uygulanan aşıları tanıyor
ad image
ad image

 

11 Ekim'de yürürlüğe girecek olan yeni kurallar, İngiltere'ye 37 yerden giriş yapan tam aşılı kişilerin karantinadan, ayrılış öncesi testten ve varış sonrası sekiz günlük testten muaf tutulacağı anlamına geliyor.

Birleşik Krallık, AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna ve Johnson & Johnson'ın aşılarının yanı sıra AstraZeneca Covishield gibi formülasyonlarını da tanır.

11 Ekim'den itibaren 47 ülkeyi daha listeden çıkaracak ve sadece yedi ülkeyi tam bir seyahat yasağı ile bırakacak .

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, hareketin “ dünya çapında artan aşılama çabaları ” nedeniyle mümkün olduğunu söyledi .

İngiltere , Eylül ayında Türkiye'yi kırmızı COVID-19 seyahat listesinden çıkardı . Türkiye Mayıs ayından bu yana kırmızı listede.

Ocak ayı ortasında aşı programına başlayan Türkiye, yaklaşık 112 milyon doz COVID-19 aşısı uygulamıştır.

Ülke, aşılama sürecinde hem Pfizer/BioNTech'i hem de Çinli Sinovac firması tarafından geliştirilen aşıyı kullanıyor.

Ülkede 18 yaş ve üzerindeki yaklaşık 46 milyon kişi veya nüfusun yüzde 74'üne yakını tam olarak aşılanmışken, yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 84'üne tekabül eden 54 milyondan fazla kişi en az bir doz aşı almıştır. koronavirüs vurdu.

Ek olarak, yaklaşık 11 milyona COVID-19 aşısının üçüncü dozu verildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 8 Ekim'de yaptığı açıklamada, "Türkiye, uygulanan koronavirüs aşısı doz sayısı bakımından dünyada yedinci sırada yer aldı" dedi ve sağlık çalışanlarının çabalarını ve ülkenin aşı programını övdü.

Ancak Koca, bakanlığının 217 kişinin daha COVID-19'dan öldüğünü gösteren verilerine atıfta bulunarak, halkın aşılanması ve anti-virüs kurallarına uyması çağrısını yineledi.

Bu haftanın başlarında bakan, enfekte insan sayısının mevcut seviyesinin çok yüksek olduğu konusunda uyardı.

Ülkedeki aktif COVID-19 vakalarının yarısından fazlasının 30 yaşın altındaki kişiler olduğunu kaydetti.

Koca, "Mevcut aktif vakalar genç oldukları için sağlık sistemine baskı yapmasa da yine de yüksek sayıda enfekte kişinin olması kabul edilemez" dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image