Arama

Böbrek Yetmezliği Ağrısı Nerede Olur?

4 ay önce


Böbrek Yetmezliği Ağrısı Nerede Olur?
ad image
ad image

Böbrek ağrılarının tek sebebi böbrek yetmezliği değildir. Böbrek ağrısının pek çok sebebi vardır. Susuzluk, böbrek taşları, böbrek enfeksiyonları, böbrekte meydana gelen kanama, böbrekte oluşan kistler, böbrek kanseri, polikistik böbrek hastalığı, böbrek büyümesi bu sebeplerden bazılarıdır.  Bu sebeplere bağlı olarak ağrı tek bir böbrekte olabileceği gibi her iki böbrekte de meydana gelebilmektedir.

 

Böbrek Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

 

Halk arasında böbrek çürümesi olarak bilinen böbrek yetmezliğinin ağrıları sırt ağrılarıyla da karıştırılabilmektedir. Böbrek ağrısı sırt, karın bölgesi,kaburgaların altı ve omurgaların her iki yanında da hissedilebilir. Bu ağrının yanında meydana gelen böbrek çürümesi belirtileri arasında yer alan bazı bulgular ise ateş, idrar yaparken yanma ve ağrı, idrarda görülen kan ve mide bulantısıdır. Dolayısıyla vakit kaybetmeden doktora gidilmeli ve bu ağrıların sebebini belirlemek için gerekli tetkikler yapılmalıdır. Bu belirtilerin böbrek yetmezliği belirtileri olduğunu anlamak için ise idrar tahlili, kan tahlili, biyopsi, ultrason gibi tahlil ve taramalar yapılır.

 

Böbrek Ağrısına Nasıl Tedaviler Uygulanır?

 

Böbrek ağrısının sebeplerine, ağrının şiddetine  göre farklı tedaviler uygulanmaktadır. Böbrekte meydana gelen enfeksiyonlar için daha çok antibiyotik tedavisi uygulanır, böbrek taşları için lazer veya şok dalgaları ile kırma işlemi uygulanır. Kanser gibi durumlarda ise hastanın böbreği alınmaktadır. Böbreğin işlevini kaybetmesi yani böbrek yetmezliği meydana geldiğinde ise hasta diyaliz makinesine bağlanır. Diyaliz en sık kullanılan tedaviler arasında yer alır. Lakin böbrek yetmezliğini ve diyaliz ihtiyacını ortadan kaldıracak olan kesin çözüm ise böbrek naklidir. Vücudun böbreği kabul etmesi içinde bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar ise düzenli olarak kullanılmalıdır. Böbrek nakli gerçekleşene kadar da hastalar diyalize girmeye devam etmelidir.

 

Böbrek Yetmezliği Ağrısı Nasıl Geçer?

 

Öncelikle böbrek ağrısının sebebi bilinmeli ve ona göre doktor tarafından belirlenen tedaviye uyulmalıdır. Doktorun vereceği ağrı kesiciler yanında su tüketimini arttırmak, tuz tüketimini azaltmak, asitli içeceklerden uzak durmak, ısı kompresleri yapmak, ayakları sıcak tutmak, sigara ve alkol tüketmemek, kafein kullanımını azaltmak,bilinçsiz ilaç kullanmamak,düzenli egzersizler yapmak ve bitki çayları tüketmek ağrıların hafiflemesi için hemde böbreklerin sağlığını korumak için oldukça yarar sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image