Arama

Türkiye Ege ve Doğu Akdeniz'de diyalog çağrısı yapıyor

3 yıl önce

Türkiye'nin savunma bakanı 12 Ekim'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki sorunları çözmek için diyalog çağrısında bulunduğunu söyledi.

Türkiye Ege ve Doğu Akdeniz'de diyalog çağrısı yapıyor
ad image
ad image

 

Milli Savunma Üniversitesi Hava Kuvvetleri Akademisi'nde yeni akademik yılın başlangıcı münasebetiyle düzenlenen törende konuşan Hulusi Akar , "Bizi test etmeyin. Yapılması gerekenleri diyalog yoluyla, diyalog yoluyla çözelim." Dedi .

Türkiye, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'taki gelişmelerle ilgili olarak, Türkiye'nin iyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğunu, uluslararası hukuk ve geleneklere uygun ikili anlaşmalara saygı duyduğunu söyledi.

Öte yandan Türkiye, sorunların uluslararası hukuka uygun olarak çözülmesine yönelik çabalarına başkalarından böyle bir yaklaşım görmemiştir.

Azerbaycan'a Ermeni saldırıları

Ermenistan kuvvetlerinin Azerbaycan sivil yerleşimlerine yönelik saldırılarına değinen Akar, Ermenistan'ın yaklaşık 30 yıl önce Azerbaycan topraklarının% 20'sini işgal ettiğini anlattı.

Azerbaycan'ın Temmuz ve Eylül'deki Ermeni saldırılarından sonra "yeter artık" diyerek topraklarını geri alma mücadelesine girdiğini söyledi.

"Bu kavga başladıktan sonra bazıları diyaloğu hatırladılar. Müzakerelerden, görüşmelerden, barışçıl yollardan ve yöntemlerden, siyasi çözümlerden bahsediyorlar. Onlara sormalıyız: Azerbaycanlı kardeşlerimiz 30 yıldır diyalog, müzakereler, siyasi bir çözüm bekliyorlar - Ne bu zamana kadar yaptın mı? "

Yukarı Karabağ konusunda Türkiye'nin Azerbaycan'a verdiği desteği yineledi.

Azerbaycan ateşkese uysa da Ermenistan ateşkesi bozdu dedi.

“Gence ve diğer topraklarda saldırılarına devam ettiler, oradaki sivilleri çok acımasız bir şekilde füzelerle hedef aldılar. Bu nedenle, tüm dünya, kudret dışında hiçbir şey anlamadıklarını görmelidir.

Ermenistan işgal ettiği toprakları tahliye edip, paralı askerleri ve teröristleri ortadan kaldırana kadar Azerbaycan durmayacaktır ”dedi.

İki eski Sovyet cumhuriyeti arasındaki ilişkiler, Ermeni ordusunun Dağlık Karabağ'ı işgal ettiği 1991 yılından beri gergin.

Azerbaycan topraklarının yaklaşık% 20'si otuz yıldır yasadışı Ermeni işgali altında kaldı.

Dört BM Güvenlik Konseyi ve iki BM Genel Kurulu kararı ile birçok uluslararası kuruluş işgalci güçlerin geri çekilmesini talep ediyor.

Fransa, Rusya ve ABD'nin eş başkanlık ettiği AGİT Minsk Grubu, çatışmaya barışçıl bir çözüm bulmak için 1992'de kuruldu, ancak işe yaramadı. Ancak 1994 yılında bir ateşkes kabul edildi.

Rusya, Fransa ve ABD dahil birçok dünya gücü yeni bir ateşkes çağrısı yaptı. Bu arada Türkiye, Bakü'nün meşru müdafaa hakkını destekledi ve Ermenistan'ın işgalci güçlerinin geri çekilmesini talep etti.

Libya ve Türkiye: 500 yıllık kardeşlik bağları

Türkiye ile Libya arasında 500 yıllık tarihi kardeşlik bağlarının altını çizen Akar, Türkiye'nin Libya'nın BM tarafından tanınan hükümeti ile yapılan anlaşma uyarınca Libya'da olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Libya'daki faaliyetlerinin uluslararası hukuka uygun yürütüldüğünü söyledi.

“Diğer ülkeler, başkalarının, ülkelerin haklarını ve kanunlarını hiçbir şekilde tanımadıkları için onları tahrif ediyorlar çünkü bencilce sadece kendi haklarını ve kanunlarını düşünüyorlar. Dolayısıyla bu konuda çok rahatız. Onu her ortamda savunabilecek bir konumdayız.

Bu bağlamda, oradaki Libyalı kardeşlerimizle birlik ve bütünlüklerini sağlamak ve ülkelerinin güvenliğini sağlamak için yapılması gerekenleri yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz ”dedi.

Libya, 2011'de Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden bu yana bir iç savaşla parçalandı. Ülkenin yeni hükümeti 2015'te kuruldu, ancak uzun vadeli siyasi çözüm çabaları şimdiye kadar başarısız oldu.

BM, Başbakan Fayez al-Sarraj liderliğindeki Libya hükümetini ülkenin meşru otoritesi olarak kabul ediyor. Türkiye de Sarraj yönetimini destekliyor.

İdlib'deki gelişmeler

Akar, Suriye'deki Beşar Esad rejiminin İdlib'de binlerce kişiyi öldürdüğünü belirterek, Türkiye'nin bunu durdurmak ve önlemek için orada olduğunu sözlerine ekledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin faaliyetlerinin ardından 400 binin üzerinde Suriyelinin güvenli ve gönüllü olarak evlerine döndüğünü belirtti.

Ruslarla görüşmelerimiz devam ediyor. Barışçıl yol ve yöntemlerle bazı siyasi çözümlere ulaşmak için Ankara ve Moskova'da heyetler arası toplantılar düzenleyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. "

İdlib, Türkiye ile Rusya arasında yapılan bir anlaşmaya göre gerilimi azaltma bölgesine giriyor.

Türkiye'nin güney sınırı boyunca uzanan bölge, rejim ve müttefikleri tarafından çok sayıda ateşkes ihlaline maruz kaldı.

Yerinden edilmiş sivillerin akını, son yıllarda nüfusunu yaklaşık 4 milyona çıkardı.

Rejimin beklenmedik bir vahşetle demokrasi yanlısı protestoları durdurduğu 2011'in başından beri Suriye, şiddetli bir iç savaşın içine hapsolmuş durumda.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image